Oteller İçin Estetik Tasarımlar


Bir otele ilk girdiğiniz andaki lobi sizi nasıl etkiler? Işıklandırma az ve mobilyalar koyu dekore edilmişse bu sizi bunaltır mı? Düşünün, yeteri ışıklandırmayla açık renklerin kullanıldığı bir mobilya tasarımı ile karşılaşsanız nasıl hissedersiniz?

Otele gelen misafirlerin ilk karşılanacağı yer lobidir. İyi bir lobi çok iyi tasarlanmış olması ve tasarıma uygun aydınlatılmış olması gerekir. Bu alanın çok iyi bir şekilde misafire sunulması, geçireceği süreç içerisinde alacağı hizmeti özetleyen bir unsur olmasından hem ilk izlenimi hem de son izlenimi etkilemektedir. Çünkü nasılsa ilk karşılanacağı alan lobi ise uğurlanacağı son alanda lobidir. Misafirin aklında kalan İlk ve son izlenim olduğu için bu konunda üstünde özellikle durulması gerekmektedir. Otelin dikkat çekici, çağdaş ve modern bir havası olmalıdır ve bu noktada otelin tasarımı oldukça önem taşımaktadır. İyi bir lobi misafirlerin bazen favori buluşma yeri, bazense bir iş anlaşmasının yapıldığı yerdir.

Lobide kullanılan, lobi dolabı ve anahtar dolabı gibi dolaplar diğer mobilyalarla otelin duvarlarıyla uyumlu olması gerekmektedir. Sadece lobinin kendi içinde uyumlu olması yetmemektedir çünkü her bir otelin kendi konsepti vardır. Bu konsept, otelin kimliğini biçimlendirir ve misafirlere nasıl bir deneyim yaşayacaklarını analiz etmelerine yardımcı olur. Ayrı bir konu olarak sadece müşterilere hitap etmekle kalmaz, çalışanlar için de sakinleştirici ve konforlu bir mekan olması gerekmektedir. Çünkü çalışanların konforlu olması, çalışma verimliliklerinin artmasına yardımcı olur. Bu durum da otelin imajının gelişmesinde ve tercih edilmesinde olumlu etki gösterir.

Peki lobiler nasıl his vermelidir? Lobi tasarımları misafirlere ev sıcaklığını anımsatacak bir hava vermelidir. Seçilen mobilyaların rahatlığının yanı sıra lobideki dolap ve raf tasarımlarının kırmızı rengi gibi baktıkça enerjisini artıran bir renk değil de misafiri rahatlatan açık kahverengi, açık sarı, beyaz ya da krem gibi sıcak ve yumuşak tonlar kullanılmalıdır.

Giriş anından itibaren misafiri ev sıcaklığında rahat ettirmeyi amaçlayan otel tasarımı, aynı çabayı otel odasında da göstermelidir. Çünkü otel, lobisi ve odalarıyla bir bütündür. Dolayısıyla otel odasının tasarımı da oldukça önemlidir. Işıklandırma, yatak konforu dışında odanın mimarı yapısını verimli kullanarak yapılmış dolap tasarımları, hacimleri, banyonun tasarımı oldukça bütünsel bir şekilde önemlidir. Bu unsurların tamamıyla bir bütün oluşturulup misafire en iyi konforu sunulmalıdır. Bilimsel olarak ispatlanan, dekorasyonda kullanılan renklerin insanların ruh halini etkilediğinden odaların tasarımında kullanılan renklerin seçiminde oldukça özenli olunması gerekmektedir. Otel odası dekorasyonu, uyumlu ve dinlendirici olmalıdır.

Otelde, otelin konforuna ve çok yönlülüğüne uygun, hedeflenen genel müşterinin zevklerine hitap eden seçimler yapmak önemlidir. Kullanılan malzemeler steril, temiz, sürdürülebilir, özellikle dayanıklı ve uzun yıllar insan kullanımına uygun olmalıdır. Yapılan tasarımın herkese hitap edip aynı zamanda özel hissettirmesinin yanı sıra dayanıklı olması ayrı incelenmesi gereken bir konudur. Çünkü kullanılan eşyalar sürekli kullanıma açık eşyalardır. Dolayısıyla ahşap gibi dayanıklı ve uzun ömürlü malzeme kullanması hem misafirlerin güvenliği hem de otelin kendi ekonomik durumu için oldukça önemli bir ayrıntıdır. Otellerin iç ve dış dekorasyonunda kullanılan ahşap, hem dayanıklılığı ile kalite ve zarafeti bünyesinde barındırdığı için otel mobilyalarında sıklıkla kullanılmaktadır. Odada sıcak ve samimi bir görünüm yaratmak için uygun olan ahşap mobilyalar diğer otel aksesuarları ile uyum sağlayacaktır.

Bir otel misafirlerinde güzel bir etki bırakıp, hem onların devamlılığını sağlayıp hem de daimi misafirler edinmek istiyorsa  lobi ve otel odası dekorasyonu çok önemli bir konumda tutmak durumundadır.

Tasarımların, oteller üstünde düşünüldüğünden daha fazla etkisi vardır. Konuk ağırlama sektöründe pazarlamanın %40’nı tasarım oluşturur. Harika bir tasarım, markanızı her zaman kulaktan kulağa yayar.

No comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir