Modern Ahşap Tasarımlar


Modernlik; özgün yaratma amacı olan tüm mimari akımların genel adıdır. Yani tamamen işlevsel ve yenilikçi olan bir şeyler icat etme arzusundan doğar. İçinde yaşanılan çağa uygun tasarımlar ile sanatsal ve estetik algıları birleştirerek kişilerin zevklerine hitap eder. Modern tasarımlarda kullanılan farklı dizaynlar, bu tasarımlara olan ilgiyi oldukça arttırır ve modern estetik algısını hedefler. Tasarımlarda geometrik formlar kullanmak ve bu formları minimal olarak tasarlamak da modernizm için oldukça önemlidir. Ayrıca ahşap gibi geleneksel malzemeleri yenilikçi bir şekilde kullanmak ve bu malzemeleri doğal çevre ile ilişkilendirecek şekilde dizayn etmek, hem ortamın daha ferah olmasını sağlayacak hem de eşsiz bir doğal atmosfer yaratmaya yardımcı olacaktır.

Ahşap, modern dizaynı geleneksellikle buluşturan bir malzemedir. Özellikle iç dekorasyonlarda ahşap kullanmak çeşitliliği arttırır ve mekâna yenilik katar. Ayrıca ortamın daha doğal olmasını da sağlar.  Özellikle dolaplarda ve kapılarda tercih edilen ahşap, kişilerde estetik algı yaratarak çeşitliliği arttırır ve göze hitabı değiştirir. Ahşap kapıların görüntüsünün şık olması dışında bakımı da kolay ve oldukça hijyeniktir. Ayrıca güneş ışınlarına, çizilmelere ve darbelere karşı oldukça dayanıklıdır. Çeşitli varyasyonlar ile ahşap kullanımını hayatımızda yer edinerek ve böylece yaşam alanlarımızdaki ürünlerin malzeme çeşitliliğini arttırarak, hayatlarımıza renklilik katabiliriz. Sanatsal zevklere uyarken aynı zamanda ev içindeki uyumu da unutmamak lazım. Ahşap kullanımını sadece belirli alanlarla kısıtlamak ev içindeki düzeni da kısıtlamak demektir. Ahşabın sadece dolap ve kapılarda olmamakla birlikte iç mekânın estetikliğini arttıracak türlü kullanım alanları vardır. Mobilyalar, banyo, mutfak vb. alanlar öncelikli olmakla birlikte mekân döşemelerinde, merdivenlerde ve ayrıca duvarlarda veya tavan yapılarında bile ahşap kullanımı görülebilmektedir. Mobilya deyince aklımıza gelen en basit ürünlerde bile ahşap kullanımını görebiliriz. Koltuklarda, sehpalarda, sandalyelerde kullanılacak olan ahşap dokunuşlar iç atmosferi değiştirecek ve uyum sağlayacaktır. Öyle ki artık banyo ve mutfakların çeşitli alanlarında ahşap kullanımı bir trend haline gelmeye başladı. Örnek vermek gerekirse son zamanlarda ahşap lavabo banyolar için bir tercih olmaya başladı. Ayrıca banyo zeminlerinde de bir tercih haline gelen ahşap, dekorasyon sektörüne hızlı bir ivme kazandırmış ve sadece mobilya alanlarında değil ıslak zeminde de kullanıma başlanmıştır. Mutfaklarda da birçok farklı tasarım ve dizayn yönetimi olmasına rağmen mutfak tasarımlarında ahşap kullanmak uzun zamandır popülerliğini kaybetmemiştir. Ahşabı, mutfak içinde dolaplar dışında çekmecelerde, raflarda veya kapaklarda da kullanabilir ve mekân içinde bir uyum sağlayabilirsiniz. Ahşap tercihi sadece dizaynlarda değil son yıllarda aksesuar tasarımları olarak da popülerlik kazanmaya başladı. Duvarlarınıza asacağınız veya raflarınızın üzerine yerleştireceğiniz ahşap aksesuarlar hem ortama farklı bir hava katacak hem de iç mekandaki kullanılan ahşap malzemeler ile uyum sağlayacaktır.

Mekân içi uyumda ahşabın kullanım alanları dışında ahşabın kalitesi ve yapısı da önem taşımaktadır. Kişisel renk ve tercihlerinize yön verecek ahşap seçimleri iç mekânın görünüşü için oldukça önemlidir. Ahşap endüstrisi içindeki kişilerce tercih edilen en önemli ahşap tipi masif ahşaptır. Ağaç kesildikten sonra ham tomruktan biçilerek elde edilen ve üzerinde herhangi bir kaplama veya dolgu yapılmamış ahşap türüne masif ahşap denir. Masif ahşap; ahşabın en doğal halidir. Tamamen doğal ve gerçek ağaç liflerinden oluşur ve hiçbir dolgu maddesi veya yapıştırıcı içermez. Bu yüzden masif ahşaplar geri dönüştürülebilirdir ve çevreye zararı minimum düzeydedir. Dayanıklı bir yapıya sahiptir ve diğer ahşap türlerine göre daha az bakım gerektirir. Normal ahşap türlerinden kullanım ömürleri daha uzundur ve iç mekandaki nemi muhafaza ederek bakteri, böcek ve mantar oluşumunu engeller. İçinde bulunduğu mekânın havasını temizleyerek hem ortam atmosferine katkı sağlar hem de eşsiz güzelliği ile ortama renk katar. Her ortama uyum sağlayabilecek olan bir yapıya ve görüntüye sahiptirler. Mobilyalarınızda kullanacağınız masif ahşap ortama farklılık katacaktır. Masalar ve sehpalar, çeşitli üniteler, sandalyeler, aksesuarlar ve kitaplıklara kadar kullanım alanları oldukça geniştir.

Açıkça görülebilmektedir ki ahşap, iç mekanlarımızdaki bir renk ve kişisel tercihlerimiz için bir zevk niteliğindedir. Gerek çevreyi kirletmeme konusundaki hassaslığıyla gerekse de kişilerin zevklerine hitap etmesiyle bilinen ahşap, uzun yıllarca çoğu kişi ve çoğu sektör tarafından vaz geçilemez olmuştur.

No comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir