Evinize Minimalizmi Açan Kapı : ASOS


Minimalizm, bir sanat akımı olarak varlığını sürdürürken insanlar tarafından da hayat felsefesi ve hatta bir yaşam biçimine dönüştürülmüştür. Peki bir sanat akımının kendini fark edilir kılan cazipliği nedir? Hayatlarımıza, evimize, ruhumuza kadar sızan bu yaşam biçimini neden bu kadar sevdik?

Gelişen teknolojiyle birlikte müthiş bir kargaşa da beraberinde geldi. İhtiyaçlarımız, isteklerimiz acabalarımız arasında gidip geldiğimiz, neyin gerçekten bize fayda vereceğini tam ayrıt etmeden veya edemeden öylece devam eden bir hal içinde bulduk kendimizi. İndirimde olduğu için aldığımız ve biriken, bir gün belki kullanırım diye alınan, belki de  hiç gelmeyecek olan, kullanılmasını bekleyen  o eşyalar alırken tatmin etse de bir kuru kalabalık olarak evinizde yerlerini aldığında; asıl tam da bugün ihtiyacımız olan “özel ve sade” olanların da varlığının yerini işgal etmektedir. Bu maddesel durumların  içsel yolcuğumuzla paralel bütünlük oluşturulduğu oldukça aşikardır. Psikolojik araştırmalar sonucu şunu söylemek yanlış olmayacaktır : ‘İnsanlar bazı duygularını bastırmak için sürekli  bir şey alırlar bir süre o tatmini yaşasalar da sonuç yine kendiyle kalacaktır ve bastırılan duyguları sadece öteleme adına bir eylemde bulunmuş olacaklardır.’ Bu düşüşten sonra tekrar eski duyguyu arayıp yeniden bir kısır döngüyle yeni bir eşya edinmek istemek kaçınılmaz olacaktır. Daha az ve öz eşya neden bu kadar önemli sorusunun da cevabı anlaşılıyor ki daha berrak, daha sakin bir zihnin sadelikle geldiğini ve bu kadar gürültünün arasında kendimizle tanışabilmek için yalınlığın bize nefes aldıracağını idrak ediyoruz.

 En çok kendimizle kalabildiğimiz, her köşesinde kişiliğimizden izler bulabileceğimiz yer neresidir diye sorsalar evimiz derim… ‘Evimiz ruhumuzu yansıtır.’ Minimalizm de bu yüzden evimizin her alanında hakimiyet gösterme gücünü barındırır. Ruhun minimalliği, sakinliği evlerimize yansıyacaktır elbette. Aynı şekilde etrafımızdaki eşyaların yalınlığı içsel yolculuğumuzda bize alan açacaktır. Biz de ASOS olarak ürettiğimiz ürünlerin her detayında kullanılabilirliğe önem verirken minimalist detaylarla yormadan göze hitap etmeyi hedefledik. Ahşaptan yapılan ürünlerimizin, olası bir yanma durumunda 90 dakikaya kadar dayanma gücünün olması, hafif olduğundan kolay taşınabilip kolay monte edilmesi, istediğiniz bir değişiklikleri kolayca yapabilmeye uygunluğu, yerinden söküldüğünde tekrar tekrar kullanabilmesi gibi bir çok özelliği sıralayabilirken; doğa ürünü olan ahşabın yüz yıllardır geçmeyen ve geçmeyecek olan estetik görünülürlüğü yanında kendimizi doğayla iç içe hissetmemize olanak sağlıyor. Sizlere oldukça kullanışlı ürünlerimizi sunarken detaylarda boğulmadan gözünüze hitap edecek tasarımlarımızla ‘daha öz eşya ile daha çok anı‘ yaşamanız için çalışmalarımıza devam etmekteyiz.

No comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir